PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8718}
8,1 31 440
ocen
8,1 10 1 31440
8,5 36
ocen krytyków
Pociąg
powrót do forum filmu Pociąg

Obejrzałem niedawno w nocy świetny, "niepokojący", rewelacyjny "Pociąg" i nabrałem ogromnej ochoty na Polskie stare filmy z lat 50'60 i 70 filmy.Zupełnie jestem laikiem jezeli chodzi o ten okres Polskiej filmografii.Znam tylko kilka filmów typu "Krzyzacy".Proszę Was o to byście mi polecili coś godnego uwagi z tego okresu.Moze uda mi sie to zdobyc i obejrzeć.Dziękuję

ocenił(a) film na 8
traveler

Ja z kolei polecam filmy Stanisława Różewicza.
Głos z tamtego świata, Westerplatte, drzwi w murze i film krótkometrażowy "piwo"

ocenił(a) film na 9
traveler

Hydrozagadka. Chyba jeszcze nikt nie wymieniał. Ale to zupełnie (absolutnie) inny klimat.

ocenił(a) film na 10
traveler

Dodałabym jeszcze "Jak być kochaną", również mamy tam Cybulskiego, choć we wcieleniu różniącym się od innych.

traveler

większość polskich czarno-białych filmów jest godna uwagi - np. kryminały "dwaj panowie N" "morderca zostawia ślad" "tylko umarły odpowie" itp. oprócz tego są filmy wojenne jak np. "Pułapka"
część filmów po latach jednak "blaknie" jak np. zbyt propagandowy Kanał czy Popiół i diament - z Wajdy polecam bardziej Dantona (film klasy Pociągu - absolutna rewelacja) i "Pierścionek z orłem w koronie".
obecnie czasami też można trafić na perełki - dla mnie np. takim filmem jest Wino truskawkowe czy Dom zły.

ocenił(a) film na 9
traveler

Załozyciel tematu już się dawno nie logował, ale może ktoś inny skorzysta.
Polecam parę perełek których tu jeszcze nie wymieniono, wszystkie sprzed 1980 roku.
Myślę, że żaden z nich się nie zestarzał.

Odwiedziny prezydenta - reż. Jan Batory
Dancing w kwaterze Hitlera - reż. Jan Batory
Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię - reż. Janusz Majewski
Sprawa Gorgonowej - reż. Janusz Majewski
Zaklęte rewiry - reż. Janusz Majewski
Wolne miasto - reż. Stanisław Różewicz
Świadectwo urodzenia - reż. Stanisław Różewicz
Epilog norymberski - reż. Jerzy Antczak
Ćma - reż. Tomasz Zygadło
Indeks - reż. Janusz Kijowski
Sól ziemi czarnej - reż. K. Kutz
Na wylot - reż. Grzegorz Królikiewicz
Słońce wschodzi raz na dzień - reż. Henryk Kluba
Walkower - reż. Jerzy Skolimowski
Awans - reż. Janusz Zaorski

Przyjrzałem się tej liście w całości ... statystycznie imię reżysera na "J" zwiększa szansę na dobry film :-)
dwóch Jerzych, trzech Januszów i Jan

ocenił(a) film na 9
miwlo

Dziękuję za kolejne propozycję. Z częścią z nich od założenia tematu już się zapoznałem. Innymi będę chciał poznać przy nadarzającej się okazji.

traveler

Koniecznie jeszcze "Żywot Mateusza"! Obok "Pociągu" jeden z najlepszych polskich filmów
http://www.filmweb.pl/film/%C5%BBywot+Mateusza-1967-12135

ocenił(a) film na 8
miwlo

To te forum jeszcze żyje?

miwlo

Andrzej też na J, tylko wspak... ;-)

traveler

Nikt tu jeszcze chyba nie wymienił "Nikt nie woła" Kutza, swego czasu zrobił na mnie wrażenie, polecam. "Krzyż walecznych" Kutza też dobry jest moim zdaniem. Z troche późniejszego okresu (no i kolorowy) bardzo dobry film Wajdy to "Wszystko na sprzedaż".

traveler

Dodałabym jeszcze film składający się z 5 nowel "SPÓŹNIENI PRZECHODNIE". Wśród reżyserów: Hanuszkiewicz, Holoubek, Łapicki.
więcej o tej produkcji - http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/122131

ocenił(a) film na 8
traveler

Dziwne, że nikt nie polecał jeszcze świetnych komedii takich jak Rejs i mniej znana Gangsterzy i filantropi. Wielu fanów ma także Hydrozagadka i inne filmy Andrzeja Kondratiuka (Wniebowzięci, Czy jest tu panna na wydaniu).

ocenił(a) film na 9
xtomix

"Jak daleko stąd, jak blisko"

ocenił(a) film na 8
traveler

Polecam 'Monidło" :)

traveler

Polecam " Przerwany Lot" Leonarda Buczkowskiego ze wspaniałą rolą Elżbiety Czyżewskiej.

traveler

"Wszystko na sprzedaż" i może film- 'Naprawdę jutro' ,warto obejrzeć. dla Andrzeja.Łapickiego i Beaty Tyszkiewicz

ocenił(a) film na 8
traveler

"Siekierezada"

ocenił(a) film na 10
traveler

Jakoś nikt chyba nie wspomniał o bardzo dobrym filmie "Jowita".

traveler

,,Wolne Miasto " Moj ulubiony jesli chodzi o produkcje lat 50-60 tych

ocenił(a) film na 9
traveler

polecam "Ostatni dzień lata" z 59 i "Nóż w wodzie"

ana_ax

"Przyjecie na 10 osób plus 3" "Strach" "Wiano" "Szpital przemienienia" "Ludzie z pociągu"

ocenił(a) film na 10
traveler

Moja lista ulubionych polskich filmów czarno-białych, bez podziału na gatunki:
Godzina pąsowej róży
Prawo i pięść
Lekarstwo na miłość
Znachor (obie wersje: czarno-biała i kolorowa)
Profesor Wilczur (przedwojenny)
Nóż w wodzie
Ostatni dzień lata
Jowita
Gangsterzy i filantropi
Epilog norymberski
Duch z Canterville
Trzy serca (przedwojenny)
Zapomniana melodia (przedwojenny)
Piętro wyżej (przedwojenny)
Pani minister tańczy (przedwojenny)
Pasażerka
Irena do domu
Upał (Kabaret Starszych Panów)
Salto
Przekładaniec :)
Pętla
Małżeństwo z rozsądku
Kalosze szczęścia
Jak to się robi
Ja gorę!
Cafe pod Minogą
Do widzenia do jutra
Wrzos (przedwojenny)
Każdemu wolno kochać (przedwojenny)
Paweł i Gaweł (przedwojenny)
"Awatar" czyli zamiana dusz
Rozwodów nie będzie
Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy
Piekło i niebo
Dziewczyny do wzięcia
Ich dzień powszedni

Wybrała tylko te, które widziałam minimum dwa razy i nadal jestem nimi zauroczona.
Miłego oglądania:)

ocenił(a) film na 6
traveler

Poleciłbym "Wilcze echa".

ocenił(a) film na 9
traveler

Iluminacja

ocenił(a) film na 9
traveler

Podobny klimat do 'Pociągu' ma film Konwickiego i Laskowskiego "Ostatni dzień lata" z 1958 r. Daje dużo do myślenia, refleksji i daje się interpretować na wiele sposobów.

traveler

przedświąteczny wieczór(1966)
pętla (1957)
zapalniczka (1970)
biała sukienka (2003)
trzeci (2004)

traveler

zapach psiej sierści (1981)
meandry miłości (1987)
dom wariatów (1984)

traveler

baza ludzi umarłych (1958)
koniec nocy (1956)

traveler

Pasażerka – czarno-biały polski film fabularny z 1963 roku w reżyserii Andrzeja Munka. Film jest adaptacją słuchowiska Zofii Posmysz Pasażerka z kabiny 45 z 1959 oraz późniejszego widowiska telewizyjnego z 1960 roku. Pasażerka podzielona jest na dwie części: współczesną, w której podczas rejsu transatlantyckiego była nadzorczyni SS Liza (Aleksandra Śląska) dostrzega swoją dawną więźniarkę Martę (Anna Ciepielewska), oraz rozgrywającą się w czasie II wojny światowej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, w której odbywa się pojedynek psychologiczny między Lizą a Martą.

cuma67

Bardzo fajne polskie kryminały, których nazwy tu chyba nie padły: Hazardziści (1975), Wśród nocnej ciszy (1979) oraz Anna i wampir ale już z wczesnych lat 80-tych. Dodatkowo Fucha (1983)

ocenił(a) film na 8
traveler

"Jak być kochaną"

ocenił(a) film na 9

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones