PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=898}
7,9 18 767
ocen
7,9 10 1 18767
8,2 28
ocen krytyków
Niewinni czarodzieje
powrót do forum filmu Niewinni czarodzieje

Bazyli z Pelagią? Czemu mówi "mordujcie mnie, zabijcie mnie"? To miało jakieś znaczenie dla
fabuły?

ocenił(a) film na 9
nfhihsdiu

Myślę, że ma to związek z przekazem Wajdy - młodość. Idą młodzi wieczorem, nocą, chwila zaczepki jakieś słowa, pijak-starszy mężczyzna. Całe życie w jednej scenie.

ocenił(a) film na 10
mirmidelko

Ciekawa teza, ale dalej wydaję mi się, że to co mówił było jakąś metaforą, może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły...

nfhihsdiu

Też się nad tym zastanawiałem: po cóż on z tym dziwnym tekstem? I wyszło mi jakoś tak:
Ów nietrzeźwy starszy mężczyzna ze swoim "zabijcie mnie, mordujcie mnie" reprezentuje traumę wojny (którą najwyraźniej zapijał tamtej oraz wielu innych nocy) i ciągłe obracanie się w kręgu martyrologii. Bazyli odpychając go - symbolicznie odpycha tę powszechnie mieloną wówczas tematykę walki i męczeństwa, która miała stanowić kanwę wychowania młodych pokoleń walczących o pokój (i socjalizm, oczywiście). A oni chcą czegoś zupełnie innego.

ocenił(a) film na 10
piotrek56

Chyba nie można byłoby wpaść na trafniejszą interpretację! Młodzi ludzie w tym filmie stanowią opozycję do narzuconego im powojennego bagażu, nie chcą poświęcać swojej młodości na życie z piętnem wojny, stąd też ich cyniczna postawa i irytacja. Jestem wdzięczna za wyjaśnienie, aż kolejny raz obejrzę film :)

ocenił(a) film na 8
nfhihsdiu

Podobnie jak przy rozmowie ze starszym dozorcą, zamiatającym rankiem. Nawet nie patrzy na niego podczas rozmowy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones