PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7730}
7,5 1 144
oceny
7,5 10 1 1144
6,3 3
oceny krytyków
Milczenie
powrót do forum filmu Milczenie

Zdecydowanie za dlugi film i nie do konca moim zdaniem dopracowany. Meritum filmu wyjasnia sie dopiero na sam koniec i po calym filmie ma sie wrazenie: "Tylko o to chodzilo? O to milczenie, biernosc?"

A na marginesie: Cybulskiego jest tam bardzo malo i gra epizodyczna role.



ocenił(a) film na 8
filipmosz

To się grzech zaniechania nazywa. I, jak widać, wcale nie jest taki lekki. A film ogólnie mną wstrząsnął, i ma taki ponury klimat, jakiego teraz nie udałoby się osiągnąć.

ocenił(a) film na 8
filipmosz

sam film, gra aktorska i fabuła zasługują na uznanie (no i fantastyczna muzyka Kilara!).

Fakt nie jest to dzieło na miarę kultowego jednak żeby je nazwać filmem "klasy B"?

Idąc tym tropem ciężko mi na odpowiednie słowa do oceny 3/4 obecnych produkcji.

Film ma przesłanie i dobrze się go ogląda.

użytkownik usunięty
filipmosz

W filmie ogólnie ukazany jest problem obojętności, milczenia, czy jak powyżej podpowiedziane- zaniechania. Film lekko poruszający, dotykający problemu nietolerancji i uprzedzeń. Osobiście oceniam bardzo dobrze, ciekawe ujęcia ( na szczególną uwagę zasługują te pokazujące odbicia lustrzane postaci), motyw muzyczny, choć niezbyt wyszukany stanowi ciekawe tło dla całości obrazu. Za kwintesencję całego filmu uważam ostatnie sceny, w których probosz dotknięty wyrzutami sumienia i zmianą postawy dorożkarza, chwyta się żelaznych prętów przypominających więzienne kraty, nasuwając na myśl skazanie. Kontrastuje to z następnym ujęciem, w którym widzimy głównego bohatera przechadzającego się po białej przestrzeni, która jak wiadomo- jest symbolem niewinności.
8/10 z mojej strony.

ocenił(a) film na 8
filipmosz

Film bardzo dobry, obejrzałem go gdyż jest w "dorobku" Cybulskiego. Pomimo tego, że występuje tam raczej epizodycznie to nie żałowałem czasu spędzonego przed TV. Nie mogę powiedzieć, że mi się dłużył, przeciwnie długość jest odpowiednia.

Zgadzam się, że film ma swój "klimat" - doskonale oddaje czasy tuż po wojnie. Szkoda tylko, że motywacji w działaniu proboszcza nie można wywnioskować z filmu a dostaje się gotowe "na tacy" pod koniec oglądania.

Osoba z którą oglądałem słusznie zauważyła, że ksiądz chciał uniknąć problemów jakimikolwiek wypowiedziami. Milczenie jednak spowodowało wiele zła zarówno dla chłopaka jak i jego samego. Pod koniec filmu zauważyć można, że pomimo kalectwa, chłopak raźno rusza w świat, bez poczucia winy. Z kolei ksiądz, do końca życia, będzie prześladowany wyrzutami sumienia.

Wymowna jest również hardość chłopaka - sam ma zamiar stawić czoło światu. Nie chce konfrontacji z księdzem, wysiadając z sań idzie w innym kierunku. Nie ma zamiaru prosić, ani nawet próbować wyjaśniać sytuacji w rozmowie z proboszczem.

Zasłużone 8/10

ocenił(a) film na 6
filipmosz

Zgadzam się - błahy film.

jos_fw

Serio!?

ocenił(a) film na 6
Lepaca_Set

reszta jest milczeniem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones